Plány hnojenia s KRIKETS hnojivami

Hnojenie trávnika je v mnohých prípadoch podceňovaná činnosť a veľa majiteľov trávnikov ich nehnojí vôbec. Ak chcete mať krásny, hustý trávnik - treba sa oň starať. Okrem mechanickej starostlivosti je nevyhnutné aj hnojenie.

V každom ročnom období potrebuje trávnik iný typ výživy.

4 hlavné dôvody prečo hnojiť Váš trávnik

  • Vzhľad trávnika zblízka

Trávnik vyzerá krásne z diaľky, ale pri detailnom prezeraní uvidíte veľa prázdnych miest, buriny a poškodených miest. Hnojenie pomáha Vášmu trávniku vyzerať dobre aj zblízka...

  • Regenerácia

Kosenie vystavuje trávnik stresu a obmedzuje jeho schopnosť premeniť slnko, vodu a oxid uhličitý na potravu. 

  • Vyšľachtené k lepšiemu výkonu

V súčasnosti sú trávne druhy vyšľachtené tak, aby vyzerali veľmi dobre , ale vyžadujú špeciálnu starostlivosť , aby vyzerali ako očakávame.

  • Zadržanie vody

Hnojený trávnik bude vytvárať hustý trávny drn s množstvom koreňov a táto štruktúra pomáha udržať vodu v okolí koreňov rastliny a napomáha absorpcii vody do pôdy. 

Aké prvky aplikujeme do trávnika pri hnojení?

Trávnik potrebuje pre optimálny rast živiny ako sú dusík, fosfáty, magnézium a stopové prvky v správnom pomere. Ak nie je v hnojive správny obsah dusíka, môžu sa spáliť steblá trávy, pri nadmerne kyslej a vlhkej pôde sa usadí v trávniku mach. Kosenie tiež odoberá trávniku biomasu, a tým i živiny. Preto sa musia pridať vo forme hnojiva. V prvom rade preto, aby mal peknú zelenú farbu, bol hustý a odolný, tiež však preto, aby sa v ňom neusídlila burina.

Dusík /N/- stimuluje rast trávnika, zabezpečuje sýtozelenú farbu listov. Aplikujeme min. raz za sezónu, na jar a v lete.
Účinok - zelená farba trávnika a rýchly rast. Hnojivo na jarné a letné hnojenie musí obsahovať dusík, ak nie, nekupujte ho. Dusík môže byť v pomaly alebo rýchlo uvoľňujúcej sa forme. Rast trávnika nie je žiadúci v zime, preto hnojivo na jesenné hnojenie by ho malo mať nižší obsah dusíka.

Fosfor /P/ - podporuje rast koreňov. Aplikujeme raz za sezónu na jar alebo na jeseň.
Účinok- stimuluje tvorbu koreňového systému, čo má za následok skorší príjem živín z pôdy na jar, zvýšený príjem živín a vody počas leta, výraznejšiu tvorbu bočných výhonkov na jeseň.

Draslík /K/- podporuje dobrý zdravotný stav trávnika. Aplikujeme raz za sezónu na jar alebo na jeseň.
Účinok- Podporuje odolnosť trávnika voči stresovým faktorom- suchu, chorobám, chladu.

Kedy sa hnojí?

Hnojiť by sa malo pred alebo medzi obdobím maximálneho rastu trávnika - teda na jar alebo v lete a v októbri. Kto sa rozhodne hnojiť trávnik iba 1x, mal by ho hnojiť v októbri. Ak však chcete mať trávnik ako z rozprávky, hnojte ho minimálne dvakrát - na jar, v júni a v októbri. Na jar má trávnik najvyššiu potrebu prísunu živín, v lete hnojíte preto, aby sa podporila dobrá regenerácia, v októbri, aby si urobil rezervy na jarné obdobie. Ak ide o trávnik na športové účely, je vhodné pridať živiny i 5x do roka.
Dusíkom hnojíme ako prvým skoro na jar, nakoľko trávnik začína intenzívne rásť. Môžeme hnojiť kombinovaným hnojivom spolu s fosforom a draslíkom. Je vhodné aplikovať dusík v rýchlo pôsobiacej i pomaly pôsobiacej forme. Možno použiť hnojivo s herbicídnym účinkom.
Ak sa objavia prázdne miesta v trávniku, môžeme hnojiť podobnými hnojivami i v lete.
Na jeseň zásadne nehnojíme dusíkom v rýchlo pôsobiacej forme. Použijeme hnojivo s obsahom draslíka, ktorý podporí dobré prezimovanie. Zvlášť si dáme záležať na hnojení po veľmi suchom lete.

Základné pravidlá hnojenia

Dusíkom hnojíme ako prvým na jar, pretože trávnik začína intenzívne rásť. Môže sa hnojiť aj kombinovaným hnojivom spolu s fosforom a draslíkom. Je vhodné aplikovať dusík v rýchlo pôsobiacej i pomaly pôsobiacej forme. Môže sa použiť hnojivo s herbicídnym účinkom. Ak sa objavia prázdne miesta v trávniku, môžeme hnojiť podobnými hnojivami.

Ako sa hnojí?

Ak prší, alebo sa očakáva dážď, nepridávajte v žiadnom prípade hnojivo vášmu trávniku. Aplikácia hnojív by mala byť pravidelná bez nehnojených miest a zároveň bez miest hnojených 2x.

Ako aplikujeme hnojivá?

1. Ručná aplikácia - aplikuje sa polovičná dávka hnojiva, pohybujúc sa v jednom smere a druhú pohybujúc sa kolmo na prvú aplikáciu. 

2. Aplikátor - aplikuje sa jedným smerom a pohybovať by ste sa mali rovnakou rýchlosťou. Pri aplikovaní hnojív pomocou väčších aplikátorov dosiahnete rovnomernejšie rozmiestnenie hnojív na povrchu trávnika.

Potrebujete skonzultovať plán hnojenia pre Váš trávnik? 

Kontaktujte nás mailom na info@engo.sk