Lat.: Gaeumannomyces graminis

 

Symptómy:

Napadnutie chorobou začína objavením nepravidelných škvŕn rôzneho priemeru, ktoré sú spočiatku tmavozelené, neskôr červeno hnedé až bronzové. Báza listov a korene sú často tmavo sfarbené. (Na rozdiel od hnedej škvrnitosti, kde bázy stebiel, korene a stolony majú zdravý vzhľad). Škvrny sa objavujú na tých istých miestach každoročne . V strede škvŕn dochádza k zmene zloženia trávnych druhov – v mieste je veľa dvojklíčnolistých burín. Rastliny v mieste tvorby škvŕn usychajú a odumierajú. Patogén napadá bázy stebiel , rhizómy  a korene rastlín, takže rastlina sa ľahko uvoľňujú zo substrátu.

Choroba je často prítomná v trávniku mnoho rokov, pokial príde k jej prepuknutiu. Môže mať devastujúci dopad na trávnik, nakoľko napadá korene.

Napadnutý trávnik
Stred trávnika je zelený
Napadnuté bázy stebiel a korene

Rizikové faktory:

Najnáchylnejší trávny druh je psinček,teda choroba napadá hlavne greeny.
Vysoké pH ( alkalické pôdy), zhutnené pôdy, nevyrovnaná výživa, stres vyvolaný suchom, vysoká vzdušná vlhkosť. K hlavným rizikovým faktorom patrí premokrenie a dlhodobá vysoká vlhkosť pôdy. Nakoľko choroba sa objavuje hlavne za horúcich letných dní, rastliny sú príliš stresované , škvrny sa stávajú viac viditeľnými a regenerácia za takéhoto počasia je veľmi obtiažna.

Pôvodca choroby neprežíva v kyslých pôdach, preto a aplikácia síry a hnojív s okyselujúcim účinkom má svoj význam.

Vývoj a šírenie:

Pôvodca choroby pezimuje vo forme mycélia v infikovanej trávnej hmote alebo organických zvyškoch. Za priaznivých podmienok – chladné a vlhké počasie , prerastá huba koreňom hostitela a dochádza k rozvoju infekcie. Akonáhle sa oteplí dochádza k intenzívnemu rozvoju choroby. Infikované trsy nemajú často príznaky infekcie, no sú zdrojom nákazy.

Ochrana:

Vyrovnaná výživa.
Prioritne používať hnojivá s amoniakálnou formou dusíka, ktoré majú okyseľujúci účinok na pôdy.
Pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika. Odstraňovanie plste ako zdroja možnej nákazy. V prípade silného napadnutia ošetriť fungicídom s účinnou látkou propiconazole, azoxystrobin, triadimefon, myclobutanil , fenarimol. V prípade silného napadnutia urobiť dosev prázdnych miest.