Cenovo dostupné golfové ihrisko
Cenovo dostupné golfové ihrisko
Čo robí a čo nerobí ihrisko cenovo prístupným alebo výstavba a údžba skutočne cenovo dostupného golfového ihriska.
Ako ekonomika a prinajmenšom práve pre ekonomiku, golf zaznamenal obrovský nárast v uplynulých rokoch. Viacej ľudí ako kedykoľvek predtým hrá golf a vydáva na golf viacej peňazí na to, aby mohli hrať.
Golfisti po celej krajine platia 50-70 USD a nezriedka viacej, aby mohli hrať.Čo sa stane ak budú mať menej peňazí , ktoré môžu minúť na rekreáciu? Golf sa ťažko predával skupinám, ktoré historicky nemali prístup k hre. Ak nebude golf cenovo prístupný, kde budú noví golfisti hrať?
Výstavba priemerného golfového ihriska stojí od 1,6 - 4,5 mil. USD a celková suma uvedenia ihriska do prevádzky prevyšuje 10 mil. USD. Samotné otvorenie ihriska je veľmi nákladné. Po otvorení sa ihrisko musí udržiavať. Ročný rozpočet na údržbu sa neustále zvyšuje , nakoľko hráči vyžadujú stále kondične lepšie trávnaté plochy. Okolo r. 2000 rozpočet na údržbu 18 jamkového súkromného ihriska bol 635 900 USD, rezortného ihriska cca 576 000 USD a verejného ihriska cca 383 000 USD. Pozrime sa na to z druhej strany - predpokladajme 30 000 flajtov za rok na súkromnom ihrisku - 20 USD z každého flajtu ide na údržbu. Ak sa pozrieme na tieto čísla , nie je prekvapujúce , že cenovo prijateľný golf sa skloňuje všade v golfovom priemysle.
Je veľa ihrísk , ktoré punúkajú hru za veľmi prijateľné ceny. Hoci nie sú na titulných stránkach časopisov a podmienky na hranie niesú zďaleka perfekné, ponúkajú hru miliónom golfistom , ktorí sa tešia z hry a hrajú za veľmi rozumnú cenu. Čo robí golfové ihriská cenovo prijateľné - ako na výstavbu , tak aj na údržbu? Dodržali niektoré alebo všetky z nasledujúcich pravidiel.
Ak uvažujete o výstavbe ihriska , vyberte pokiaľ možno miesto, ktoré nevyžaduje veľké presuny zeminy.
Výber lokality má najväčší dopad na náklady na výstavbu nového golfového ihriska, nakoľko veľké presuny zeminy vyžadujú vysoké náklady na pracovnú silu a ťažkú techniku. Sem zahŕňame čistenie , kúpu a navezenie ornice, výkopy, odstránenie prípadných kameňov, šejpovanie rafov a jemný šejping. Až na niekoľko významných výnimiek - väčšina pozemkov vybraných na výstavbu golfového ihriska nie sú ideálne z hľadisla celkového šejpingu. Ako výsledok , je teraz bežné navoziť vyhovujúci odpadový materiál a s ním robiť potrebný šejping. Kedysi , premiestnisť 153 000 m3 bolo považované za neobvyklé a nákladné. Dnes nie je neobvyklé ,ak objem premiestňovanej zeminy presiahne 760 000 m3 . Výsledkom je, že náklady na premiestňovanie zeminy a šejping v rámci ihriska presahujú 1 mil. USD, ktoré významne zaťažujú rozpočet výstavby.
Výber vhodného pozemku a dizajnu, ktorý počíta iba s malým presunom zeminy je jednou z ciest ako urobiť ihrisko cenovo prijateľné. Poľnohospodárska pôda je väčšinou ideálnym pozemkom na výstavbu. Je to obvykle vyhovujúca pôdy, dobré drenážne podmienky, minimum stromov a krov. V kombinácii s dizajnom vyžadujúcim minimálny pohyb pôdy, takéto ihriská môžu mať neopakovateľnú atmosféru. Čo je podstatné - sú menej nákladné na výstavbu , na údžbu a teda aj na hru.
Počas výstavby sa vyhnite tvorbe a formovaniu strmých svahov.
Strmé svahy nie sú iba náročné na výstavbu, ale sú náročné aj na údržbu. Kosenie príliš strmých svahov vyžaduje špecializovanú kosačku alebo sa musí realizovať ručne s využitím špeciálnych hover kosačiek. Takéto plochy sú takžie náročnejšie na hnojenie, zavlažovanie čo opäť zvyšuje náklady na údržbu. Miernejšie svahy nedávajú miestu taký dramatický ráz , ale sú môžu sa kosiť bežnými kosačkami. Nakoľko náklady na pracovnú silu sú najvyššou pložkou v rozpočte na údržbu ihriska , dizajn ihriska vyžadujúci údržbu s menším počtom ľudí je z dlhodobého hľadiska úspornejší . Úspora nákladov sa samozrejme ďalej prenáša na hráčov.
Vyberte dizajn, ktorý vyžaduje menej práce na okrajoch.
Práca na okrajoch je najviac náročná na ľudskú silu s pohľadu údržby golfového ihriska. Okraje jazier, potokov, bunkrov, cestičiek , ciest a okolia stromov, označovacích tabúl - všetko vyžaduje neustálu údržbu. Na intenzívne udržovanom ihrisku nie je neobvyklé, že 6-8 pracovníkov sa venuje iba údržbe okrajov počas celej sezóny. Bunkre a vodné plochy sú prakticky najviac náročné na ľudskú prácu, takže čím viac ich plochy minimalizujeme už v prcese dizajnovania tým viac nákladov ušetríme v procese údržby.
Menej bunkrov a viacej trávou zarastených pôdnych depresií.
Hoci výstavba bunkrov nieje extrémne finančne náročná, sú hneď na druhom mieste za greenmi z pohľadu množstva potrebnej ľudskej práce na ich údržbu. Nanešťastie trend v dizajnovaní golfových ihríska v uplynulom desaťročí je zvýšiť množstvo pieskových bunkrov na ihrisku. Dnes nieje neobvyklé nájsť 50 bunkrov tam , kde by ich v minulosti stačilo 20-30. Každý z týchto bunkrov vyžaduje intenzívnu ľudskú prácu na údržbu okrajov , dopĺňanie a výmena piesku v bunkroch, urovnanie piesku ( mechanické a ručné) zvlášť po obdobiach intenzívnych alebo návalových dažďov. Dvadsať pieskových bunkrov dobre umiestnených poskytuje hráčom dostatok výziev na prekonanie, a náklady na údržbu budú primerané.
Štýl bunkrov taktiež ovplyvňuje potrebu ľudskej práce na ich údržbu. Bunkre so strmými stenami sú atraktívne avšak počas dažďov sa piesok zmýva na dno bunkrov, často sa mieša s podložím a teda vyžaduje neustálu údržbu. Ploché bunkre vyžadujú naproti tomu menej nákladov na údržbu, nakoľko nedochádza k zmývaniu piesku a jeho miešaniu s podložím.
Jemne kontúrované trávne depresie môžu byť taktiež výzvou pre hráčov. Na rozdiel od bunkrov , trávne depresie važadujú tú istú údržbu ako okolitý trávnik fairway, teda žiadne dodatočné náklady na ľudskú prácu. Kombinácia výziev pre hráčov, atraktívnosti vzhľadu a nízkych nákladov na údržbu robia z trávnych depresií zaujímavý prvok na ihriskách , ktorým ide o cenovú prijateľnoť výstavby a hry.
Greeny postavené podľa noriem a agronomických zásad.
Tak ako závlaha a drenáž ani výstavba greenov nie je položkou na ktorej je rozumné šetriť. Dobre postavené greeny sú menej ekonomicky náročné na údržbu počas svojho „života" , ako greeny na ktoré sa nedalo to, čo by sa vyžadovalo s cieľom ušetriť náklady na výstavbu. V minulosti tu bol trend zníženia nákladov na výstavbu greenov s tým, že sa šetrilo na drenáži,kvalite piesku a štrku, kvalite pridávanej organickej hmoty.Áno, dá sa ušetriť , ale za akú cenu? Počas 40 rokov boli greeny stavané podľa striktných pravidiel USGA. Greeny musia byť v prevádzke min. 20 rokov a v mnohých prípadoch aj dlhšie. Greeny sú zároveň najkritickejším fyzikálnym miestom každého golfového ihriska, takže je na mieste ak sa ich výstavbe venuje mimoradna pozornosť a použijú sa praktiky a materiály dlhodobo odskúšané.V skutočnosti dobre postavené greeny nie sú z dlhodobého hľadiska nákladné. Názorne si to môžeme ukázať na výstavbe domu. Sú domy, ktoré vyzerajú veľkolepo keď sú nové, sú v nich použité nové inštalačné materiály, rozvody , stavebný materiál. Takéto domy sú ale nočnou morou pre majiteľov z hľadiska údržby. Na druhej strane sú domy, ktoré sú „pevné ako skala" od vrchu po spodok, sú jednoduché v dizajne, ale plne funkčné. Takéto domy poskytujú majiteľovi bezproblémový život a sú lepšie z hľadiska dlhodobej investície.
Takisto greeny postavené podľa určitých pravidiel a agronomických zásah , sú z dlhodobého hľadiska dobrou investíciou.
Nie je povedané, že nieje možné ušetriť peniaze pri budovaní greenov podľa USGA normy. Sú mnohé zdroje kameňa a piesku. Je možné testovaním (špecializované laboratóriá)násjť ekonomicky výhodné a pri tom vhodné zdroje piesku. V roku 1993 boli modifikované USGA pravidlá z hľadiska medzivrstvy. Výberom vhodného štrku a piesku , medzivrstva môže byť vynechaná, čím sa výrazne ušetria náklady.
Novým aspektom pri výstavbe greenov je použitie anorganických prídavných materiálov v koreňovej zóne .Tieto materiály sú ale veľmi drahé.Príklad - typický 19 jamkový projekt vyžaduje cca 7000 CY zmesi na koreňovú zónu.
Predpokladajme, že 30 cm koreňová zóna bude tvorená z 85 % pieskom a z 15 % alebo organickej hmoty alebo iného anorganického materiálu. Cena zmesi sa tým dramaticky zmení. Cena rašeliny je cca 32000 USD, zatiaľ čo cena populárneho anorganického materiálu stojí cca 200000 USD. Pridanie anorganického materiálu, iba do hornej vrstvy môže znížiť náklady. Toto sa ale nezlučuje s normami USGA. Navyše nieje dostatok výskumov ako anorganický materiál reaguje z dlhodobého hľadiska a dopad jeho použitia na vlastnosti koreňovej zóny. Pre tieto príčiny USGA nedoporučuje použitie anorganických materiálov v konštrukcii koreňovej zóny greenov.
Zníženie nákladov na výstavbu greenov sa dá tiež docieliť , ak sa vyhnete extrémnemu tvarovaniu a členeniu greenov. Jednak sa zvyšujú náklady na konštrukčný materiál , ale aj údržba takýchto členitých greenov je náročnejšia. Sú veľmi zaujímavé , ale neprispievajú k vyššej kvalite hracieho povrchu a ekonomicky sú určite náročnejšie .
Zníženie plochy greenu tiež znižuje náklady na výstavbu a údržbu. Pred 15-20 rokmi tu bol trend veľkých greenov. Kedysi green s rozlohou 460 m2 bola považovaný za veľký. Dnes nie je zriedkavosťou vidieť greeny s rozmerom 650 m2. Greeny musia byť dostatočne veľké, aby zniesli požadovanú záťaž. Malé greeny dobre lokalizované s dobrými rastovými podmienkami ( dobrý pohyb vzduchu a svetla) s dobrým prístupom, s možnosťami na umiestnenie jamky bude plniť svoju úlohu omnoho lepšie ako veľký greeny, ktorý takéto vlastnosti nemá.
Vyberte vhodné trávne druhy.
Asi žiadny aspekt z hľadiska prijateľného golfu nebol viac prehliadaný ako výber trávnych druhov. Vďaka snahe šľachtiteľov a vedcov a podpore týchto programov zo strany USGA, priemysel má väčší výber trávnych druhov a odrôd ako kedyľkovek predtým. Mnoho trávnych druhov má nízke nároky na údržbu. Avšak nie sú schopné dať takú úroveň trávnej plochy akú vyžadujú dnešní hráči, preto sa využívajú málo. Napríklad -odrody buchloy bufalovej ( Buchloe dactyloides) sa kvalitatívne veľmi zlešili, poskytujú vysokú úrodu osiva . Je to druh vhodný na použitie na rafy, ktoré zaberajú často najväčšiu časť ihrísk. Tento druh po zapojení vyžaduje minimálne množstvo vody, živín a pesticídov. Nepotrebuje časté kosenie , vytvára porast, , kde sa ľahko lokalizuje loptička .Prečo teda nieje využívaný tento druh na golfových ihriskách? Po prvé - ťažko sa zakladá a zapája ( až 2 - 3 roky po výseve) - nedobrá črta v dnešnej rýchlej spoločnosti.Po druhé - po zapojení nevytvára sýty zelený porast aký vyžadujú hráči. Buchloa má hnedastú farbu pokiaľ sa dostane do vodného stresu a vytvára semená, ktoré mnohí považujú sa neatraktívne. V krátkosti - i keď vytvára vhodný porast na golfovú hru, vyžaduje malá údržbu, mnohí ho považujú za neatraktívny pre širšie rozšírenie.
Ešte krikľavejší príklad nevhodného použitia trávneho druhu je preferovanie v južných - teplých oblastiach psinčekových greenov pred kostravovými greenmi. Náklady na údržbu ( pesticídy, hnojenie, voda...) sa extrémne zvyšujú ak sa psinček ( trávny druh chladných oblastí) vysieva do oblastí, ktoré omnoho viac vyhovujú kostrave (trávny druh teplých oblastí). V minulosti bolo ťažké dosiahnuť s kostravovými greenmi takú kvalitu hracieho povrchu ako s psinčekovými greenmi. Vďaka vývinu kvalitnejších strojov, vyšľachtením nových odrôd kostravy a znalostiam greenkeeperov sa dnes dosahuje kvalita psinčekových greenov i s kostravou.
Zvoľte rozumný štandart údržby na vašom ihrisku.
Otvorene povedané dnešný hráč je rozmaznaný pokiaľ ide o údržbu ihriska.Očakávania hráčov vzrástli, sobjabením sa golfu na televíznych obrazovkách - s ukážkou ručne perfektne kosených greenov, tee a niekedy aj fairway.Ukážkové výsadby kvetinových záhonov boli vysadené pre účely televízneho prenosu. Nikde nieje vidieť burinu, jazerá , bunkre a všetky okraje sú v absolutnom poriadku.
Takúto perfeknosť si môžu dovoloť ihriská s vysokým rozpočtom.Pre tých , ktorí chcú golf urobiť cenovo prijateľným , je tu mnoho spôsobov ako znížiť náklady na údržbu.Napr. namiesto ručnej údržby bunkrov 5 x týždenne, je ju možno realizovať vhodným mechanizmom 2 x týždenne. Predpokladá to , že hráči si po hre z bunkra po sebe bunker upravia.Ďalšou úsporou môže byť menej časté kosenie rafom. Na väčšine ihriskách sú plochy rafov veľmi veľké. Sú miesta , kde sa loptička dostane viľmi zriedka, ak vôbec. Úspora pohonných hmôt, ľudskej práce môže byť dosť vysoká. Ako už bolo povedané , redukovaná údržba okrajov všetkých typov môže tiež v značnej miere znížiť náklady. Náklady na ľudskú prácu môžu byť redukované použitím herbicídom na okraje ,miesta okolo stromov, okraje záhonov.Orezávače okrajov použijeme iba na exponovaných miestach napr. okolo clubhousu.
Čo sa týka výberu trávnych druhov na greeny, kladenie menšieho dôrazu na rýchlosť greenov, môže ušetriť peniaze.Je omnoho náročnejšie udržiavať rýchle greeny , ako menej rýchle greeny.Greeny s rýchlosťou 7-8 poskytujú väčšine hráčov dostatočný pôžitok z hry.Takáto rýchlosť sa dá dosiahnuť kosením na vyššiu výšku, pri ktorej je predpoklad , že rastliny budú v lepšej kondícii.Zdravšie rastliny vyžadujú menej intenzívnu starostlivosť a sú menej náchylné na poškodenie akéhokoľvek typu.
Dizajn závlahového systému
Tak isto ako greeny, ani pri výbere a realizácii závlahového systému sa neodporúča robiť kompromisy. Závlahový systém je kľúčový pre úspech golfového ihriska. Ako každý aspekt golfového ihriska, tak aj náklady na materiál a inštaláciu závlahového systému stúpli za posledné roky. V dnešnom počítačovom svete a trende zavlažovania všetkých častí golfového ihriska, nie je neobvyklé ak náklady na závlahový systém prevýšia 1 mil. USD. Znovu ako u greeny , kľúčom úspory u závlahového systému je znížiť kvantitu, nie kvalitu. Komponentny závlahy ako postrekovače, potrubia, čerpacia stanica musia prvotriednej kvality. Úsporu možno dosiahnuť, znížením celkovej zavlažovanej plochy. Ak sa plánuje v budúcnosti rozšírenie závlahy, treba s tým počítať už pri jej dizajnovaní a inštalácii.
Stupeň kontroly hlavice postrekovačov ovplyvňuje cenu závlahového systému. Golfové ihriská s členitým terénom a s náročnými trávnymi druhmi, vyžadujú vyšší stupeň kontroly posterkovačov , čo má za následok vyššie náklady. Naopak ihriská, ktoré môžu využiť tzv. blokový dizajn( viac postrekovačov je kontrolovaných jedným ventilom)na veľkých plochách ako fairway, môže viesť k značným úsporám. V krajinách, kde cena vody je vysoká, dobre naprogramovaný a účinný systém kontroly môže viesť k značným úsporám. Na miestach s dostatkom vody , systém kontroly môže byť menej sofistikovaný , a teda aj menej nákladný.
Dizajn ihriska, kde je ľahké chodiť pešo
Ďalším aspektom ako možno urobiť golf cenovo prijateľným , je dizajnovanie tak, aby bolo po ihrisku možno chodiť pešo čo najviac. Bohužiaľ, ihriská sú dizajnované väčšinou s predpokladom, že všetci hráči budú používať autíčka. Veľké vzdialenosti medzi greenom a tee , často oberajú hráčov a potešenie z chôdze. Niektoré ihriská zakazujú voľný pohyb po ihrisku, s cieľom zvýšenia príjmu za prenájom áut. Zisk z prenájmu áut nie je malý a v skutočnosti mnoho hráčov uprednostňuje jazdu na autíčku pred chôdzou. Na ihrisku, kde majú hráči možnosť voľnej chôdze , môžu hráči ušetriť 10-20 USD za jeden flajt. Ak chceme mať cenovo dostupné golfové ihrisko, musíme mať tento aspekt na pamäti.
Záver
Všetky tieto návrhy môžu ušetriť náklady na výstavbu a údržbu golfového ihriska. Ak sa úspora premietne na hráča vo forme zníženého fee, viacej ľudí bude môcť využiť radosť z hry - aj za menej priaznivej ekonomickej situácie.Je treba si ale uvedomiť, že mnohé z uvedených návrhom bude mať za následok menej výrazný vhľad a dojem.Zatiaľ čo vysokú úroveň hracích povrchom možno dosiahnuť údržbou, golfové ihrisko, ktoré je dizajnované a stavané s ekonomickým aspektom, sa bude ťažko porovnávať čo do vzhľadu a a celkového dojmu s ihriskami, s vyšším rozpočtom. Jedným z najdôležitejších aspektov cenovo prijateného golfu je ,že hráči budú akceptovať niektoré „nedostatky" vzniknuté vplyvom šetrenia finančných prostriedkov. To ale neznamená, že hra na takomto ihrisku bude menej zábavná, s menšími výzvami - bude iba menej nákladná.
Autor: James Francis Moore - riaditeľ sekcie USGA pre konštrukciu greenov.