Design a architektúra golfového ihriska

Každý investor, alebo developer sa pri plánovaní výstavby golfového ihriska skôr, alebo neskôr stretne s otázkou, komu zveriť design golfového ihriska, či celého areálu. Riešenie môže prísť spontánne, alebo na základe faktov, ktoré sú v odvetví k dispozícii. Za priekopníka skutočnej golfovej architektúry sa považuje Willie Park jr. a jeho návrh prvého ihriska v Sunningdale pred zhruba 110 rokmi možno považovať za medzník vo vzniku golfovej architektúry, ako špecializovaného odvetvia.

Dovtedy sa totiž ihriská navrhovali profesionálnymi hráčmi, alebo greenkeepermi, ktorí však využívali najmä prírodné podmienky.

Tento prístup však nestačil v momente, keď sa výstavba presunula do vnútrozemia, kde bolo nevyhnutné začať so skutočnou konštrukciou ihrísk. Spolu s rozvojom tejto krásnej hry sa pochopiteľne rozvíjala aj technológia navrhovania a výstavby ihrísk. Tak, ako v každom odvetví i medzi golfovými architektmi rozoznávame mená staré a tradičné, či jednotlivcov, ktorí sa stali golfovými architektami na sklonku svojej hráčskej kariéry.

Signature, or not signature

Pojem signature (podpis) vznikol na popud Roberta Trenta Jonesa, ktorý chcel týmto prívlastkom oddeliť ihriská, s ktorých dizajnom bol spokojný od tých, ktoré sa mu podľa neho samého až tak veľmi nepáčili. Vznikol pojem, o ktorom dnes golfové odvetvie toľko diskutuje. Tiger Woods, jeden z najúspešnejších golfistov histórie a jednoznačne najlepší hráč súčasnosti, nedávno ohlásil vznik vlastnej golfovej dizajnérskej firmy. Hodnota jeho podpisu pod projektom? Maličkosť – 25 mil. dolárov. Nemožné? Nie, výstavba takéhoto ihriska sa rozbehla v Dubaji. Iní velikán, Jack Nicklaus, účtuje za svoje služby 6-7 mil. dolárov. Ďalší bývalí vynikajúci golfisti, ako Garry Player, Nick Faldo, či Arnold Palmer, Greg Norman, sú lacnejší, ale aj tak sa ich služby účtujú v miliónoch dolárov. Nič proti tomu, zákon ponuky a dopytu funguje, navyše človek, ktorý prešiel celý svet a hral na tisíckach ihrísk má istotne cit, ktorý mu napomáha navrhnúť kvalitnú jamku. Najväčším umením investora je však nájsť ten správny kompromis, ktorý by mu zabezpečil najlepšie zhodnotenie vložených prostriedkov. Ako teda na to?

Pri plánovaní ihriska sa treba zamyslieť, odkiaľ by mali plynúť príjmy. Tie by sa dali rozdeliť do nasledovných skupín:

  • Predaj green fee (počet návštevníkov)
  • Predaj členských podielov úvodných (vstupných, na začiatku)
  • Predaj ročných členských poplatkov
  • Predaj nehnuteľností, napojených na výstavbu golfového ihriska

Samozrejme, príjem z týchto položiek sa bude opakovať každý rok do budúcna. Každopádne, ak by sa nám podarilo predikovať ako bude vyzerať každý z týchto príjmových prúdov, dala by sa odhadnúť celková hodnota golfového projektu. Toto by umožnilo objektívne porovnávať ihrisko s ihriskom a určovať celkovú hodnotu daného projektu. Napríklad, milión korún v banke dnes má jasnú hodnotu milióna korún. Ale ak by sme chceli mať hodnotu 1 milióna korún o rok, tak tento milión v banke o rok má dnes hodnotu iba 952.000,- Sk (ak by sme brali do úvahy úrokovú mieru 5 %). Podobne, 1 milión o dva roky má hodnotu dnes iba 907.000,- Sk, nakoľko táto suma narastie za 2 roky pri úrokoch 5 % presne na 1 milión. Ak by sme chceli každoročne naveky dostávať rentu 1 milión korún ročne, pri predpokladanej výške úrokov 5 % by sme si museli do banky uložiť 20 miliónov korún.

Toto je princíp, pomocou ktorého je možné kalkulovať momentálnu čistú hodnotu golfového ihriska (tzv. NET PRESENT VALUE). Napríklad čistú momentálnu hodnotu green fee možno dostať ako súčet všetkých budúcich green fee spätne rozdelených na dnešok a vyjadrenú jednoduchou cifrou. Čistú momentálnu hodnotu členských poplatkov, ako aj nehnuteľností možno odvodiť podobne. Celková čistá momentálna hodnota golfového projektu je teda súčtom týchto čiastkových hodnôt. Miera zhodnotenia by pri golfe mala byť 15-20 % - oveľa vyššia, ako napr. 5% pri uložení peňazí do banky.

Čistá hodnota mena architekta podpísaného pod projektom sa odvodzuje rovnako. Ak napríklad architekt navrhol a zrealizoval 15 ihrísk, jeho hodnota sa dá vyjdariť ako priemer čistých momentálnych hodnôt všetkých 15 projektov podľa vyššie uvedenej metodiky. Jednoduchým porovnávaním hodnôt jednotlivých architektov je možné zistiť predpokladanú výkonnosť každého architekta a očakávať, aké príjmy by mohol generovať projekt, pokiaľ by ho realizoval.

Príklad NPV (čistá momentálna hodnota) najlepších architektov v USA:

  • Tom Fazio 66.300.000 USD
  • Robert Trent Jones II 58.900.000 USD
  • Jack Nicklaus 53.000.000 USD
  • Arnold Palmer 35.500.000 USD
  • Greg Norman 35.000.000 USD

Každopádne, je treba prihliadať na špecifiká v každej krajine – čo je pravdepodobne dôvodom, prečo na Slovensku zatiaľ nebol realizovaný tzv. SIGNATURE projekt . Kvalita nášho života, nároky i možnosti, najmä však počet a rozhľadenosť golfistov nestále rastú. Navyše, Signature Golf Course je každopádne pre developerov, bankárov a najmä potenciálnych kupujúcich nehnuteľností každopádne ťahákom i zárukou kvalitne zvládnutého projektu.