5 cibuľovinových trendov zo sveta

5 cibulovinovych trendov zo sveta

Jarné cibuľoviny sú cenné najmä pre bohaté kvitnutie v širokej škále farieb v čase, keď sa iné okrasné druhy po zime ešte len prebúdzajú k životu. Medzi najobľúbenejšie patria tulipány, narcisy, hyacinty a snežienky. Spestria záhony, trávniky i terasy.

5 cibuľovinových trendov zo sveta

1 Ekologicky proti hlodavcom

Cibule korunky kráľovskej ostro zapáchajú, čo hraboše i krty (ak vás trápia škodcovia, máme pre vás RIEŠENIE) odradí. Rovnako sa vyhnú bledavke ovisnutej obsypanej vielymi rúrkovitými kvetmi, ktoré vzniknú v prírodných výsadbách, ale vo váze. 

2 Krajšie domčeky pre hmyz

Na výsadbu použite drobné cibule voňavých modríc, hyancintov, modraviek, scíl alebo nízkych odrôd narcisov.

3 Menej tradičné druhy

Okrem šľachtených odrôd tulipánov a narcisov je vo svete cibuľovín s jarným kvitnutím skutočne bohatý výber aj iných hodnotných druhov, ktorých popularita narastá. Vyniknú samostatne i v oroginálnych kombináciách.

Bleduľa jarná 

je stále v tieni snežienky napriek tomu, že jej kvety sú väčšie. Každý okvetný lístok zdobí v dolnej časti typická zelená alebo žltá bodka. Rastliny tvoria súvislé a každoročne bohato kvitnúce porasty. Kvitnú v marci, niekdy až začiatkom apríla, často práve spolu so snežienkami. Vhodné je dopriať rastlinám po zatiahnutí hrubšiu vrstvu nástielky, lebo počas silnejších mrazov môžu vymrznúť. ideálne je vysádzať ich v skupinkách do hĺbky najviac 10 cm.

Tavolín

dorastá do výšky 5 cm, kvitne vo februári až v marci. Je jedným z prvých poslov jari.

Áron taliansky

dorastá výšky 40 cm, kvitne v apríli až v máji bledozelenými až bielymi kvetmi, ktoré pripímínajú kalu. Rastie v polotieni až v tieni. Zaujme výraznými mramorovými listami. Vynikne v kombinácii s funkiami a papraďou. Koncom leta sa plody vyfarbujú do oranžových až červených odtieňov.

arum italicum

Jedinečné cesnaky

Ich sortiment je dnes už naozaj bohatý, od nízkych (Allium karataviense) po vysoké (Allium macleanii "His Excellency"), s drobnými hlavičkami, ako má cesnak guľatohlavý (Allium sphaerocephalon), aj s obrovskými guľami (Allium Globemaster). Stačí si len vybrať. 

Allium macleanii

5 Zvýšte biodiverzitu

Do popredia sa dostávajú cibuľoviny trvalkového charakteru a tie, ktoré splaňujú - v záhonoch sa rozmnožujú a ich využitie je dlhoročné (šafrany, botanické druhy narcisov, scily, bledule). Ide o takzvaný prírodný spôsob pestovania, ktorý do zýhrady priláka hmyz a zvýši biodiverzitu vysadeného miesta. Cibuľoviny sa často kombinujú s trvalkami a k okrasnými trávami. 

Z menej pestovaných druhov sa na tento účel hodí napríklad Camassia guamash. Na jednej stonke vyrastie 40-50 kvetov, ktoré sú umiestnené na krátkych stopkách a vykvitajú postupne počas mája a júna. Rastlina je vysoká 70-90 cm, po dlhšom čase aj 120 cm. Cibuľe vysaďte hneď na začiatku jesene, ideálne počas septembra do hĺbky 10-12 cm na vlhké a polotienisté miesto, dobre sa im bude dariť pri okraji jazierka. medzi jednotlivými rastlinkami nechajte rozostup aspoň 20 cm. Pôda by mala byť kyprá a výživná. Po odkvitnutí môžete nechať rastliny na jednom mieste 2-3 roky alebo cibuľky vybrať a počas leta uschovať.

Ku zvýšeniu biodiverzity Vám môže pomôcť aj štýlový domček pre hmyz, ktorý bude praktickou a efektnou dekoráciou

hotel pre hmyz

Celý článok nájdete v septembrovom čísle časopisu Záhradkár, v ktorom sa mimo iné dočítate o Zásadach vysádzania do existujúceho záhona, Rozkvitnutého trávnika či ako štýlovo zasadiť jarné cibuľoviny nielen záhonu, ale aj do nádob!

VIAC ČLÁNKOV