Váš balkón nie je tak zakvitnutý, ako u susedov?

A chceli by ste? Vieme, ako na to...

Máme pre vás návrhy výsadieb s novinkami na svetovom kvetinovom trhu, ktoré sú dostupné už aj u nás. Neúnavne a bohato kvitnú až do príchodu prvých mrazov.

Obľúbené muškáty

Nová ohnivá farba na vašom balkóne Pelargonium Moonlight® Tumbao

Muškáty sú obľúbené pre množstvo farebných odtieňov kvetov, ale aj preto, že patria v podstate k letničkám, ktoré vyžadujú najmenšiu staroslivosť a majú najdlhšie obdobie kvitnutia. Pestovatelia neustále prinášajú na trh nové druhy a odrody a my vám chceme pomôcť v orientácii na kvetinovom trhu a tiež v prípade záujmu vám uvedené rastliny zabezpečiť.

Moonlight® Tumbao je nová úspešná a v zahraničí už obľúbená odroda, ktorá rozžiari váš balkón. Má hustý habitus, veľké kvety XXL v ohnivej červenej farbe a kontrast tvoria tmavozelené listy. Tento muškát je z Karibiku a presne tak žiarivo pôsobí, je robustný a odolný voči nepriazni počasia.

Muškáty

1. Aké miesto pre muškáty vybrať?

Vhodné je slnečné až polotienisté miesto. Na tomto mieste dosiahne rastlina výšku 35 cm. 

2. Ako muškát sadiť, aký substrát vybrať?

Aby sa rastlinkám darilo, potrebujú na živiny bohatý substrát, predovšetkým by mal mať vyšší obsah dusíka. Vhodný je substrát na kvitnúce rastliny.

3. Je dôležitá nádoba?

Muškáty sa väčšinou sadia do balkónových hrantíkov s odvodom vody, väčších črepníkov alebo závesných nádob. Dôležité je, aby mali dostatok substrátu, preto je vhodné zvoliť väčšie nádoby (napr. 20x100 cm). Do takejto nídoby môžete vysadiť až 5 rastlín. Výška by mala byť minimálne 18 cm. Otvory na odvod vody sú dôležité, pretože muškáty nemajú rady „mokré nohy“.

4. Ako sadiť muškáty?

Rastliny, ktoré si prinesiete domov, musíte na výsadbu pripraviť. Väčšinou, keď ich vytiahnete z črepníka, majú korene stočené do venca. Tento musíte otvoriť, aby sa v čerstvom substráte lepšie zakorenili. Vzdialenosti medzi rastlinami sú 25 – 35 cm.

5. Ako polievať a hnojiť?

Najdôležitejšia je zálievka. Osvedčili sa nádoby so zásobárňou vody (samozavlažovacie), kde nalejete vodu do bočnej zásobárne a rastlinka si „vytiahne“ iba toľko vody, koľko potrebuje. Ak takú nádobu nemáte, je dobré denne kontrolovať vlhkosť substrátu. Ideálna zálievka je ráno, v nutnom prípade podvečer. V žiadnom prípade nie je dobré sprchovanie listov, pretože by sa mohli poškodiť. Hlavné obdobie rastu je od jari do konca jesene a v tomto ondobí môžete do zálievky pridať hnojivo, čo podporuje rast, ale hlavne tvorbu kvetov. Ak sú v nádobe s muškátmi aj iné sprievodné rastliny, je potrebné pridávať výživu opatrnejšie, pretože tieto nemusia mať tak vysokú potrebu živín ako muškáty. Ak pri výsadbe pridáte zásobné hnojivo, pridávate dávky zriedkavejšie.

Odkvitnuté alebo zhnednuté časti rastlín odstráňte, pretože  v opačnom prípade môže zaostávať kvitnutie alebo vznikajú zdroje infekcie pre rôzne choroby.

6. Kombinácie a sprievodné rastliny

Kombinovať môžete rôzne druhy muškátov, alebo iné letničky a trvalky, ktoré majú rady slnko. Patria sem – petúnky (Petunia), dvojzub (Bidens), železník (Verbena), mliečnik (Euphorbia „Diamond Fros“), lobelka (Lobelia)

      

Náš tip

Ak si necháte zhotoviť takýto kovový stojan, na ktorý položíte nádoby s muškátmi či inými letničkami, vytvoríte nádherný kvitnúci „ker“.

kovový stojan

Ak máte otázky, týkajúce sa okrasných rastlín, trávnika, výživy, starostlivosti, píšte na mailovú adresu: 

zahrady@engo.sk

Ak by ste s nami chceli podeliť o vaše úspechu v oblasti pestovania, veľmi radi sa pozrieme. Píšte na náš Facebook