Cibuľoviny v modernej záhrade

Každý majiteľ záhrady túži po tom, aby bol za snahu odmenený, aby uprostred žiarivých farieb a pekných kompozícií strávil mnoho pekných chvíľ.

Cibuľoviny majú nenahraditeľné uplatnenie práve v moderných záhradách. Asi najviac zo všetkých je to gladiol (Gladiolus), ktorý je odolný voči mrazu, má exotický vzhľad, množstvo farebných odtieňov a dokáže v záhone i v nádobe vytvoriť kompozíciu bez sprievodných trvaliek.

Ako na to, aby gladioly naozaj rástli do krásy?

Čítajte ďalej a my Vám prezradíme, ako na to...

1. Ako správne sadiť gladioly?

Keď koncom apríla pomaly z kalendára miznú teploty pod nulou, je vhodný čas na výsadbu cibúľ.Vyberte slnečné, teplé a pokiaľ je to možné pred vetrom chránené miesto. Vyberte na živiny bohatšiu a piesčito – hlinitú pôdu. Vyhĺbte asi 12 cm hlbokú jamu. Je výhodou, ak   pridáte preosiaty kompost a hrsť kamennej múčky. Hľuzy sa vložia plochou stranou smerom nadol, maximálne 10 cm hlboko. Po zahrabaní polejte miesto jemnou spchou a na záver odporúčame mulčovať lístím, mulčovacou kôrou alebo trávou, ktorá vám zostala po kosení.

    

2. Ako často polievať, hnojiť a strihať?

Polievať stačí iba vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy preschnutá. Od mája do konca obdobia kvitnutia sa každé dva týždne pridávať organické alebo tekuté hnojivo.

Čo sa týka strihania, ide o to, či máte na mysli strihanie do vázy, alebo na konci vegetatívneho obdobia.

Do vázy striháte stonky až vtedy, keď sú spodné kvety odkvitnuté. Strihajte ráno, vtedy kvety vydržia dlhšie. Tiež je dôležité, aby bola váza v chladnejšom prostredí, nemala by byť blízko výhrevného telesa.

Tiež teplo vyžarujú elektronické prístroje, napríklad televízor.

3. Čo robiť po okvitnuté s hľuzami?

Po odkvitnutí ich ponecháte v nádobe alebo v záhone do jesene, kým teploty nezačnú klesať pod nulu. Potom sa vyberú, odrežú sa suché listy a uskladnia sa v suchej pivnici pri konštantnej teplote.

Na jar sa znovu vysadia. Každý rok by sa však nemali sadiť do tej istej zeme, pretože vylučujú účinné láky, ktoré zabraňujú vývinu vlastnej rastliny.

Obdobie kvitnutia

Gladioly patria k cibuľovinám, ktoré nemajú pevný čas kvitnutia, ale časové rozpätie, v ktorom rôzne druhy a odrody kvitnú, takže je to od druhu k druhu iné. Základné sú dve obdobia kvitnutia:

     1. Skoré odrody kvitnú od mája do júna

   2. Neskoršie odrody od júna do začiatku septembra

Čo keď gladioly nekvitnú?

Môže to mať rôzne príčiny...

Príliš skoré sadenie – Ak ste vysadili cibule napríklad v apríli, budete na krásu kvetov čakať dlhšie, pretože výhonky sa môžu poškodiť mrazom. V horšom prípade sa môže poškodiť aj cibuľa. Saďte najskôr v máji, inak môže kvitnutie v danom roku vypadnúť alebo sa oneskoriť.

Málo slnka – gladioly milujú slnečné lúče, ak nie sú na takom mieste, sú lenivé na kvitnutie

 Nedostatok živín – Nezabúdajte zásobovať rastliny dostatkom živín, pretože „hladné“ rastliny potrebujú veľa živín, aby kvitli. Aby ste podporili vitalitu rastlín, rozsypte okolo kompost alebo rohovú múčku.

Odkvitnuté kvety – gladiol tvorí kvety zdola nahor. Často prichádza k vädnutiu spodných kvetov, čo zastaví tvorbu horných pukov, takže celá energia sa presunie do tvorby semien. Odstráňte hneď zvädnuté kvety, aby ste umožnili tvorbu horných pukov.

   Príliš plytké sadenie  -  cibule sa sadia dvakrát tak hlboko aká je ich šírka. Inak nemôžu prijať dostatok živín. 

Kedy hnojiť?

Ak do pôdy pri sadení zapracujete kompost alebo trus, stačí, ak hnojivo pridáte prvýkrát 4 týždne po sadení. Druhá dávka nasleduje po 8 týždňoch. Použite bežné zásobné hnojivo. Toto obsahuje všetky živiny, ktoré gladiol potrebuje pre bohaté kvitnutie.

Kedy strihať?

Ak je kvetná stopka odkvitnutá, odstrihne sa. Zelená časť sa strihá až vtedy, keď je úplne zožltnutá. Vtedy môže cibuľa rásť a ukladať dôležité živiny pre ďalší rok. Ak chcete strihať do vázy, ponechajte dva a viac okvetných lístkov. Ak zostrihnete stonku tesne nad pôdou, môže sa stať, že cibuľa odumrie.

Prezimovanie

Gladioly nie sú odolné voči mrazu a musia prezimovať v interiéri. Na jeseň sa cibule vyhrabú, nechajú sa preschnúť a uskladnia sa na suchom mieste, kde nemrzne. 

Choroby a škodcovia

Ak rastlina vyzerá ako zvädnutá, môže ísť o napadnutie strapkami, ktoré sa živia šťavou rastlín. Na listoch i kvetoch sa objavia striebristé pásy. Odporúča sa zostrihanie rastliny nad pôdou a cibuľa sa väčšinou vzchopí.

Gladioly môžete kúpiť na našom

E-shope