Nenáročná kráska z afrických močiarov

  Nenáročná kráska z afrických močiarov

Táto rastlinka má tiež meno Calla a má ho právom, pretože toto slovo je možné preložiť ako nádherná. Vzťahuje sa na grécku bohyňu Kalliope a o tej sa v gréckej mytológii hovorilo ako o krásnej žene. 

Meno Zantedeschia dostala od svojho objaviteľa, ktorý sa volal Giovanni Zantedeschi a pochádzal z Talianska. Rastlinu objavil v 18. storočí, priniesol ju do Európy a tu ju kultivoval.

Miesto

Pretože pochádza z tropickej Afriky, nemôže na jeseň a v zime zostať vonku.

Na záhone je to v našich podmienkach problematické. V lete  však môže zdobiť aj vašu terasu. Počas jari, jesene a zimy jej vyberte miesto, ktoré nie je príliš teplé, teda nie pri výhrevnom telese.

                                     


Substrát

Na substrát nemá vysoké nároky. Ak budete pre ňu vyberať vhodný substrát, máte viac možností. Použiť môžete bežný substrát na kvitnúce rastliny alebo záhradnú zeminu, dôležité je, aby bola čerstvá, pretože stará zemina môže obsahovať škodcov, ktorí môžu rastlinu poškodiť. Nemala by veľmi preschnúť, ani byť príliš mokrá.

Doba sadenia

Ideálna doba na sadenie je jar, v mesiacoch marec až máj, keď je rastlina v lete vonku. Tie, ktoré sú v interiéri, sa možu sadiť aj na jeseň. Nádoba sa pred výsadbou musí pripraviť, pretože rastlina neznáša „premokrenie“ substrátu. Aby ste tomu zabránili, musíte zabezpečiť odvod vody, alebo drenáž z úlomkov hlinených črepníkov alebo z kamienkov, ktoré uložíte na dno nádoby, na ktoré uložíte tkaninu. Takto zabránite tomu, aby mokrý substrát upchal odtokový otvor a tiež tomu, aby sa substrát príliš nenamokril.

Ak toto dokončíte, vypňte nádobu do polovice substrátom, vložte hľuzu 5 až 7 cm do pôdy, pridajte zvyšok substrátu a mierne utlačte. Nádobu dajte von až vtedy, keď nehrozia mrazy, najskôr po troch zmrznutých.

Presádzanie

Túto rastlinu je treba presádzať pravidelne, aj keď nie je veľká, treba aspoň raz ročne vymeniť substrát. Tak dostane rastlina potrebné živiny a tiež je menej náchylná na choroby. Pri presádzaní dôkladne umyte črepník, hľuzu osprchujte vlažnou vodou. Dlhé korene skráťte, aby ste rastlinu omladili.

Čo je pri všetkých prácach s hľuzou dôležité, aby ste mali rukavice, pretože rastlina je jedovatá. Pretože Calla je močiarna rastlina, ktorá pochádza zo suchých močiarnych oblastí, musí byť substrát vždy mierne vlhký. Dlhšie obdobie suchého substrátu rastlina neznáša dobre. Preto sa polieva pravidelne, ale mierne. Akonáhle preschne povrch substrátu, je pripravená na ďalšiu zálievku.

                                                               

      

Výživa

Hnojivo sa používa v období jari a letá, kedy sa pridáva každé dva týždne do zálievky. Na jeseň a v zime sa výživa zastaví.

Strihanie

Zantedeschiu netreba strihať, ak je to nutné tak iba vtedy, keď sú kvety odkvitnuté a listy zožltnuté, odstránia sa. Občas sa môžu kvety odstrihnúť do vázy. Sú naozaj nádherné a kytica určite každému urobí radosť.

Strihá sa tiež stonka tesne nad hľuzou, rozhodne neodstraňujte zelené listy, aby rastlina nestratila silu pre ďalšie kvitnutie. Pred obdobím oddychu, keď sú luisty a kvety suché, sa odstránia tesne nad hľuzou.

Pri strihaní používajte dezinfikované náradie a rukavice z dôvodu jedovatosti rastliny.

                                                     

Prezimovanie

  • Odstránia sa všetky odkvitnuté a zožltnuté časti rastliny
  • Hľuza môže prezimovať bez nádoby v chladnejšej miestnosti asi pri 10°C
  • Priestor by mal byť suchý a tmavý
  • Hľuzy sa uložia tak, aby mali priestor
  • Medzipriestory sa môžu vyplniť rašelinou alebo drevitou vlnou
  • V tomto priestore môže prezimovať aj hľuza v črepníku
  • Tu je dôležité, aby bol substrát preschnutý, keď sa prenesie dnu

Pri Calle v črepníku mžete vidieť, že nie všetky kvety sú na jeseň odkvitnuté a listy zožltnuté. Vtedy dajte črepník na svetlé, suché a chladné miesto, napríklad na parapetnú dosku, pričom treba zabrániť slnečným lúčom.

Po období oddychu

Asi v januári  sa hľuzy vysadia znovu do nádoby a postavia na svetlé a chladné miesto. Tie hľuzy, ktoré prezimovali v črepníku, sa prenesú do miestnosti a pomaly si zvykajú na vyššie teploty. Pomaly sa začínajú polievať a až po troch zmrznutých sa najsklr vyložia na terasu či balkón.

Rozmnožovanie

Pri hľuznatých rastlinách sa  rozmnožovanie uskutoční delením alebo výsevom.

Delenie

Materská hľuza tvorí počas obdobia rastu ďalšie malé hľuzy, ktoré môžete použiť na získanie nových rastlín. Môžete na to využiť čas na jar, kedy sa rastlina presádza. Aj hľuzy ktoré sa na jeseň vyhrabali, sa môžu v tomto období deliť. Ostrým nožom odrežete malé hľuzy po bokoch  Tieto sa potom vysadia ako materská rastlina.

            

Choroby a škodcovia

Calla je rastlina, ktorú ak nepestujete  podľa jej nárokov, môžu ju ohroziť choroby a škodcovia. Často je príčinou veľmi vlhký substrát, alebo ak substrát nie je čerstvý.

Huby, hniloba, vírus, baktérie

Pri objavení choroby je potrebné odstrániť napadnuté časti, vybrať hľuzu z črepníka, vymeniť substrát a hľuzu vysadiť. Treba použiť prípravok na danú chorobu. Ak sa v priebehu niekoľkých týždňov rastlina nezotaví, už sa ju nepodarí zachrániť.

   

 

                                                                                

                                                                                       Kaly môžete kúpiť v našom                                                                                 

         E-SHOPE