Begónie

Begonie - Návšteva z tropických lesov

Begónie sú sezónne rastliny vhodné predovšetkým na výsadbu do nádob, niektoré druhy aj na záhon.

Najznámejšie sú hľuznaté begónie, ktoré majú asymetrický tvar listov a nádhernú farbu kvetov.

Jednou z najobľúbenejších noviniek je Begonia „Dragon Wing“. Má robustný rast a kvety, je nenáročná na starostlivosť a znesie aj horúčavu, čo nie je pre begónie veľmi typické. Preto je vhodná na slnečné miesto, ale neúnavne kvitne aj v polotieni. Je vhodná do závesných nádob a črepníkov, ale dobre rastie aj v záhonoch.  Kvitnúť začína v máji, kvety sú veľké a vydržia na rastline až do jesene.

Výhodou je, že je samočistiaca a odkvitnuté kvety zhadzuje. 

Táto begónia je viacročná, na jeseň sa radikálne zreže a prezimuje na chladnom, nie príliš tmavom mieste. Tento druh je možné pomerne jednoducho rozmnožiť vrcholovými odrezkami, ktoré sa nechajú zakoreniť v pohári s vodou.Všeobecne sú begónie citlivé na mráz, preto sa väčšina pestuje ako jednoročné rastliny, alebo sa s nádobou prenesú na miesto, kde  nemrzne.

Ako správne sadiť begónie?

Takmer všetky begónie, hlavne hľuznaté, neznášajú silné slnečné žiarenie, preto sa vyberie východné, západné alebo severné miesto, môžu byť pod krami alebo stromami. Na slnku potrebujú vyššiu vlhkosť pôdy. Na príliš tmavom mieste rastú výhonky do výšky, lenivejšie kvitnú a opadávajú. Ak je to možné, treba rastliny chrániť mpred vetrom, pretože to odoberá vlhkosť pôde. Vlasťou begónií sú lesy, preto begónie uprednostňujú humóznu pôdu bez vápnika, rovnomernú vlhkosť a dobrý odvod vody.

Von sa begónie dávajú najskôr od polovice mája do prvých mrazov, pretože mráz môže tak poškodiť listy, že sa už nikdy nedostanú do pôvodného stavu.

 Ako ich správne pestovať?

Napriek tomu, že listy begónií sú veľké, a preto „smädné, reagujú na nadmernú pôdnu vlhkosť senzibilne. Nájsť tú správnu mieru medzi mnoho a málo vody, je často problém aj pre profesionálnych pestovateľov. Dobrým základom je priepustný humózny substrát, ktorý odvedie nadbytočnú vodu. Ako často polievať, to záleží od  svetla, teploty, vetra a stupňa vývinu rastliny. Čím je begónia vyššia, tým viac vody odparí. Odporúča sa polievať častejšie v menších množstvách, ako menej často  vo väčších.

Počas mokrého a chladného leta vzniká hrozba hubových ochorení a hniloby. Pri každej druhej zálievke sa pridáva hnojivo na podporu kvitnutia.

Druhou alternatívou je použitie zásobného hnojiva, ktoré sa pri výsadbe zamieša do pôdy a rastlina si vyberie, koľko potrebuje. Hnojivo zásobuje rastlinu živinami niekoľko mesiacov.

       

Ako predpestovať hľuzy?

Rastlinu si môžete predpestovať, čím sa predĺži obdobie kvitnutia. Najvhodnejším obdobím je polovica februára. Hľuza sa položí na povrch substrátu, mierne sa polieva a v priebehu niekoľkých dní sa vytvoria výhonky. Na ich vytvorenie je potrebné teplo.  

Ako ich prezimovať?

Až na niektoré druhy a odrody (B. grandis) ktorú stačí v zime prikryť pred mrazom, ostatné potrebujú prezimovať na mieste, kde nie sú veľmi nízke teploty. Hľuznaté begónie sa ponechajú  do prvých mrazov vonku. Potom sa zlomí odumretý výhonok a rastlina sa ponechá v črepníku do konca jesene v miestnosti, kde je 10 – 15°C. Na konci jesene sa hľuzy vyhrabú, vložia sa do vrecúška a uskladnia na suchom mieste pri teplote 5 – 10°C. Vrecúško zabraňuje tomu, aby hľuza vyschla. Ak si chcete ušetriť prácu s vyhrabaním hľuzy,môžete črepníky ponechať do jari na suchom mieste, pričom sa substrát polieva iba do takej miery, aby úplne nepreschol. Vyhrabané hľuzy sa na jar po troch zmrznutých vysadia znovu.

Treba ich strihať?

Keď prídu prvé mierne mrazy, výhonky odumierajú a rastlina sa zostrihá nad povrchom substrátu. Počas roka sa pravidelne odstraňujú odkvitnuté a odumreté časti rastliny. Odstraňujú sa aj staré časti rastliny, aby sa zabránilo vzniku hubovej infekcie. Odstraňovanie podporuje kvitnutie. Ak na jar zaštipujete konce dlhých výhonkov, podporí to hustejší rast.

Begonie si môžete kúpiť na našom

E-SHOPE