25 kusov hľúz - 1 investícia -záhon na dlhé roky

    

Hľuzy môžete kúpiť v prepravke aj v taške. V prepravke ich môžete priamo vypestovať. Aj prepravka aj taška obsahuje 25  hľúz, ktoré vytvoria nádherný záhon, prilákajú včely do vašej záhrady a na váš balkón. Výhodou balenia je zmes hľúz, ktoré majú rovnaké nároky a sú farebne zladené, takže záhon máte naplánovaný.   

                                                             

Prepravka obsahuje 25 ks hľúz:

Dahlia Mignon Yellow Sneeze
Anemone coronaria hollandica

Anemone coronaria Bride
Aster novi-belgii Milka
Liatris spicata
Lupinus Yellow

Taška obsahuje 25 ks hľúz:

1 ks Dahlia Mignon Yellow Sneezy
1 ks Dahlia Colarette Red
5 ks Anemone coronaria hollandica
5 ks Anemone coronaria Bride
1 ks Aster novi-belgii Milka
11 ks Liatris spicata
1 ks Lupinus Blue


Čarovné veternice

Anemone coronaria Hollandia
Anemone coronaria  Bride

                                                              

Táto veternica patrí k najdekoratívnejším. Má veľké kvety, ktoré sú obľúbené na jar. Vysádza sa v marci až máji a kvitne v júni až v októbri. Listy sa nestrihajú, pretože veternica z nich čerpá silu. Pretože nie je odolná voči mrazu, najneskôr koncom októbra je potrebné vybrať cibule zo zeme, odstrániť zožltnuté listy a kvety a zvyšky pôdy. Na suchom mieste sa nechajú preschnúť, aby nehnili. Potom sa uskladnia na suchom, tmavom a chladnom mieste. Cibule sa opäť vysadia koncom marca až začiatkom apríla – v závislosti od počasia.

Astra

(Aster novi-belgii Milka)


Tejto rastline sa najlepšie darí na slnečnom, chladnejšom a vzdušnom mieste. Vysádza sa do hlinito – humóznej, na živiny bohatej a vlhkej pôdy, pretože má hustý kríčkovitý rast, takže na jej tvorbu potrebuje dostatočnú výživu. Dôležité je, aby pôda ani v lete nepreschla, lebo inak sa spomalí tvorba kvetov a tiež sa zvýši nebezpečenstvo múčnatky.

Táto rastlina býva dosť vysoká, a preto by sa mala sadiť do stredu alebo dozadu záhona a prípadne kombinovať s nízkymi trvalkami. Aby ste zabránili výskytu múčnatky, nemali by sa rastliny sadiť nahusto. Tiež je potrebná výživa, najlepšie ak sa pridá do pôdy zásobné hnojivo, ktoré vyživuje rastlinu dlhšiu dobu.

Po odkvitnutí na konci jesene sa zostrihá, alebo na jar  pred tvorbou výhonkov. Pri strihaní na konci jesene môžete prikrýť rastlinu kompostom bohatým na živiny. Bude to dobrý štart na ďalšiu sezónu a v zime dobrá ochrana pred mrazom. Zvášť u vysokých trvaliek sa odporúča pred kvitnutím zaštipovať konce výhonkov, čo však posunie kvitnutie o 20 dní.

  Delenie

Rastlina by sa mala vybrať zo zeme, rozdeliť a znovu vysadiť, aby sa podporila jej vitalita a bohatosť kvitnutia. Staršie rastliny sa delia na menšie časti a vzniknú v tom istom roku nové, zdravé a bohato kvitnúce rastliny.

Dália

(Dahlia Colarette Red)

                                                                                      

Táto z Mexika pochádzajúca rastlina patrí k najobľúbenejším kvetom v záhradách a parkoch.

Ideálne miesto pre Dáliu

Sú naozaj milovníkmi slnka, preto im vyhovuje aj plné slnko. Vyhovuje im na živiny bohatá pôda, ktorá by mala byť priepustná. Nie je vhodná hlinitá a utlačená pôda. V tomto prípade sa musí do nej zapracovať piesok pre dobrý odvod vody a kompost, ktorý pôdu prekyprí.

Hľuza alebo rastlina?

Mnohí sa rozhodujú, či je lepšie kúpiť hľuzu alebo hotovú rastlinu. Jedinou nevýhodou hľuzy je, že kvitne o niečo neskôr, ale môžete tomu predísť, ak si hľuzu predpestujete v marci v interiéri.


Ako správne sadiť hľuzu?

Dajte ju pred sadením na noc do vody, aby sa vyrovnala strata vody z prezimovania. Vložte ju tak hlboko, aby špic bol niekoľko centimetrov nad pôdou. Vzdialebosti sú v závislosti od odrody od 30 do 100 cm. Dôležité je, aby hrubšia časť hľuzy smerovala nadol a koreňový krčok nahor. Hľuzu je možné sadiť na záhon aj do nádoby.

Zálievka

Polieva sa vtedy, keď je pôda mierne suchá, v lete počas horúčav častejšie. Nesmie sa preháňať, pretože dálie nemajú rady mokro. Polievajte rastlinu zospodu, nekropte listy.

Liatra

 (Liatris spicata)

                                                                     

Je to rastlina, ktorá je vhodná pre lenivejších pestovateľov, teda nenáročná na pestovanie. Pochádza zo SevernejAmeriky, kde rastie na lúkach. Miesto na výsadbu musí byť svetlé a teplé.  Dorastá do výšky asi 60 až 100 cm, preto musí mať v tomto priestore dostatok miesta.

Substrát

Optimálny substrát je mierne priepustný, s obsahom vápnika. Mal by do istej miery zadržiavať vodu, ale nemal by byť utlačený a premokrený. Rastlina má vyššie nároky na živiny a tie by mali byť v substráte. Stačí vápnik a kompost. Výhodou je aj primiešanie mulču.

Sadenie

Vzdialenosti medzi rastlinami by mali byť asi 20 cm, teda 5 rastlín na meter štvorcový. Potom sa navrství hrubšia vrstva mulču. Vysádza sa v máji na záhon.

Starostlivosť

Ak ste splnili nároky na substrát a výživu, rastlina nemá žiadne zvláštne požiadavky. Zálievka, občas výživa a príležitostné strihanie je celá starostlivosť. Polieva sa iba vtedy, ak preschne horná vrstva substrátu. Pretože rastlina má rada vápnik, vyhovuje jej bežná tvrdá voda z vodovodu. S príchodom nižších teplôt je zálievka nižšia a v zime veľká vlhkosť môže zapríčiniť uhynutie rastliny.

Strihanie

Keď na jeseň kvety uschnú, môžu sa v hornej časti odstrihnúť listy. Ešte jeden strih je dôležitý – na jar a na jeseň. Na jar, medzi februárom a marcom, ešte pred vytvorením výhonkov. Rastlina sa zostrihá na šírku dlane nad pôdou. Počas kvitnutia sa môže strihať kvet do vázy.

Prezimovanie

Rastlina pri správnej starostlivosti nepotrebuje na zimu žiadne ochranu. Je to robustná a odolná rastlina.

Lupína

(Lupinus Yellow)

                                                                                          

Starší názov tejto rastliny bol vlčí bôb. Lupinus albus má plody, ktoré sú liekom proti rakovine a vhodné na bezlepkovú dietu. Tieto plody sú bohaté na bielkoviny – až 48 percent. Neobsahujú ani laktózu, ani cholesterol. Ale tieto výhody nemá každá lupína.

Lupíny bývajú až tri metre vysoké a niektoré odrody majú dvojfarebné kvety, ktoré zdobia rastlinu od  konca mája až do augusta. Okrasný je aj list rastliny.

Miesto

Krásu kvetov a zdravý rast dosiahnu lupíny len na slnečnom mieste v pôde chudobnejšej na vápnik. Na tienistom mieste zaostáva kvitnutie a ak je v pôde veľa vápnika, žltnú listy. Pôda by mala byť vzdušná a nie veľmi ťažká. Lupína sa vysádza na jar.

Pestovanie Lupíny

Ak je rastlina príliš vysoká, môže sa skrátiť. Starostlivý rez je po odkvitnutí  a podporí hlavne druhé kvitnutie. Totálny spätný rez vedie k uhynutiu rastliny. Pôda okolo rastliny sa môže občas prekypriť, hlavne po daždi. Lupíny sa hnoja menej, lebo pri výdatnom hnojení môžu rastlinu ohroziť choroby. Hnojenie kostnou múčkou podporí stabilitu rastliny. Ak má hnojivo vysoký obsah dusíka, korene začnú hniť. Odporúčame urobiť každé tri roky omladzovaciu kúru – rozdeľte vyhrabané korene na jar a vysaďte.

Ponuku prepravky a tašky nájdete v našom 

E-SHOPE