Okrasná žihľava Coleus

Žihľava zo zamatu

Nie je žihľava ako žihľava. Táto je naozaj čarovná nielen sfarbením listov, ktoré v prírode ťažko hľadá konkurenciu, ale hlavne ich zamatovou hebkosťou.

Kto má rád kombinácie rôznych farieb, prípadne odtieňov, má možnosť vytvoriť bezkonkurenčné kompozície. Rastlinka k nám prišla z juhovýchodnej Ázie.

Miesto

Je to nenáročná robustná rastlina a keď budete dodržiavať základné pestovateľské postupy, bude vašou pýchou dlhé obdobie. Potrebuje veľmi svetlé miesto, pretože iba tak sa môže plne zaskvieť farba listov. Môže byť aj priame slnko, len počas poludnia by mala mať aspoň nejaký tieň. Ak ju dáte na tmavé miesto, stráca rýchlo charakteristickú farbu listov, ktoré zostanú zelené. Zaostáva aj rast a rastlina začína žltnúť.

Teplota

Rastlina je citlivá na chlad a potrebuje preto po celý rok teplotu okolo 18°C. Takže v období, keď je teplota nízka, pestuje sa ako izbová. Pri teplote pod 7°C hynie.

Substrát

Aby rástla kríčkovito a kompaktne, potrebuje substrát, ktorý ju zásobí vodou a živinami. Je jedno, či sa pestuje v izbe alebo vonku, potrebuje susbtrát s rovnakými vlastnosťami.

·      Humózny a na živiny bohatý

·      Dobre zadržiava vodu

·      Dobre priepustný pre vzduch

·      PH neutrálne alebo mierne kyslé

Čas sadenia

Sadiť na balkón alebo von sa má, ako mnohé iné rastliny, až po troch zmrznutých. V interiéri je sadenie možné po celý rok. Najvhodnejšie obdobie je jar.

Na záhon 

Vzdialenosti medzi rastlinami sú 20 cm, hĺbka dvojnásobok veľkosti koreňového balu. Pridá sa piesok a kompost. Pôda sa zľahka pritlačí a mierne poleje.

Do črepníka

Črepník môže byť plastový alebo hlinený, dôležité je, aby mal drenážne otvory, cez ktoré môže odtekať nadbytočná voda. Substrát môže byť bežný, pre izbové rastliny. Tiež sa môže pridať trošku piesku.

Presádzanie

Ak vidíte na dne črepníka vyrastajúce biele korene, treba rastlinu presadiť do väčšej nádoby.

Výživa

Okrem prípadu presádzania sa výživa pridáva od apríla do augusta jedenkrát mesačne, najlepšie hnojivom na podporu kvitnutia. Môže sa na začiatku dať zásobné hnojivo. 

Strihanie

Aby sa udržala farba listov, kvety sa včas zlomia. Izbová rastlina sa môže presvetliť a podľa potreby aj radikálnejšie zostrihať. Po krátkej dobe znovu vytvorí nové výhonky. Zaštipovanie koncov výhonkov podporí hustejší rast rastliny.

Prezimovanie

Pri nižších teplotách prestáva rastlina rásť a hrozia prvé škody. Preto sa pestuje v interiéri na svetlom a teplom mieste. Výhonky sa skrátia na dve tretiny a substrát sa udržiava mierne vlhký.

Rozmnožovanie

Najjednoduchšie je rozmnožovanie odrezkami. Zvoľte jeden zdravý a pevný výhonok, ktorý nemá kvety. Nemal by byť veľmi svieži, rozmnožovanie sa darí s väčšími výhonkami. Mal by mať dva až tri páry listov, ktoré sú charakteristicky sfarbené, spodné listy sa odstránia. Zakorenený odrezok prezimuje lepšie ako rastlina. Vhodným obdobím je jeseň, optimálna dĺžka odrezku je asi 10 cm. Odrezok sa vloží do výsevného substrátu asi š cm hlboko, alebo do pohára s vodou. Mal by byť na svetlom mieste s teplotou 20 – 24°C.

Kombinácie

Coleus alebo okrasnú žihľavu si môžete kúpiť aj na našom

E-SHOPE