Exotika z marketu

Exotika z marketu 

Vypestujte si novú rastlinku z toho, čo bežne kupujete v obchode

Určite všetci poznáte koreň ďumbiera – zázvoru. Nájdete ho v každom markete. Práve z neho môžete vypestovať novú rastlinku, ktorá vás poteší nádhernými kvetmi.

Čo budete potrebovať?

Ďumbier
Špáradlo
Misku
Substrát

Rizóm ďumbieru sa prepichne špáradlom a očkom nahor sa uloží na misku. Po vytvorení korienkov a výhonku sa môže zasadiť


Ako vypestovať rastlinku z ďumbiera?

Koreň (rizóm) nesmie byť hnilý a poškodený. Na rizóme sa nachádzajú svetlé očká. Rizóm sa položí na substrát tak, aby očko smerovalo nadol. Potom sa substrát navlhčí a postaví na teplé miesto. Po čase začne z očka vyrastať zelený špic listu. Aby vyrástol rýchlejšie, môžete dať nad črepník fóliu. Po vytvorení výhonku sa fólia sníme. Rastlina sa presádza aj s korienkami.
Je možné pestovať rastlinu z rizómu aj v miske s vodou. Nad misku sa položí rizóm prepichnutý špáradlom očkom nahor. Po vytvorení výhonku a korienkov sa rastlina zasadí do črepníka.

Mangovník

Mangovník (Magnifera indica)

Čo budete potrebovať?

Mango
Nožík
Handrička
Vrecúško
Substrát

Ako si vypestovať mangovník?

V obchode kúpite mango, ktoré začína dozrievať – najlepšie také, ktoré má červený nádych. Prerežete plod manga na polovice a jadro sa vylúpne. Dajte pozor, aby ste ho nepoškodili.

Jadro vyčistíte a nožom prepichnete opatrne jeho špic. Obal sa otvorí. Ak je jadro sivej farby, nepoužívajte ho, pretože nevyklíči.

Potom povrch jadra oškriabete napríklad nožom a namočte ho na 24 hodín. Potom ho vyberte a zaviňte do vlhkej handričky a vložte do igelitového vrecúška, ktoré na dva týždne dáte na teplé miesto. V tomto období sa vytvoria korene a výhonok sa vysadí.

Kivi

Kivi je tiež ovocie bežne dostupné na trhu. Aj tu si môžete vytvoriť novú rastlinku zo semienok. Zo zrelého plodu vyberiete semienka a odstránite sliznatý povrch, napríklad kuchynskou utierkou.

Ako si doma vypestovať kivi?

Zo zrelého plodu vyberiete semienka a odstránite sliznatý povrch, napríklad kuchynskou utierkou. Pretrite ich, aby boli čisté, pretože je to dôležité pre ich klíčivosť. Pripravte si misku so substrátom a položte naň semienka. Musia ležať na povrchu, pretože klíčia na svetle. Na ne môžete dať tenkú vrtsvu substrátu, aby sa udržala vlhkosť.

Nádobu postavte na svetlé miesto a potrvá asi dva týždne, kým začnú klíčiť. Počas tohto obdobia sa substrát udržiava vlhký, najlepšie postrekovaním. Keď sú semenáčiky dostatočne veľké, presadia sa do nádob.

Napíšte nám na Facebook, ako sa vám páči/nepáči naše tipy a nápady a aj námety na nové témy.

Facebook Snívajme na záhrade

Želáme vám pekné dni, plné slnka, veľa pohody a o pár dní vás opäť prekvapíme ďalšími nápadmi.