Gladiola Mix

J105850

Na objednávku

Gladioly

Gladiola (Gladiolus Mix)

Veľkosť cibule 12/14
Počet kusov v balení: 10
Výsadba apríl - jún
Kvitnú júl – august
Výška 100cm

farba mix
doba kvitnutia VII-VIII
typ veľkokveté
stanovisko slnko, polotieň
výška v dobe kvitnutia 80-100 cm

Objednávanie tovaru
20.1.2023-28.2.2023

Expedícia tovaru
od 20.3.2023

2,93 € s DPH

Pred výsadbou
Pestovateľské výsledky môžeme ovplyvniť už pred výsadbou dôkladným spracovaním pôdy do hĺbky 30 cm, do ktorej sme v predošlom roku zapracovali maštaľný hnoj. Podotýkame, že nie je vhodné sadiť gladioly viac rokov za sebou. 
Z hľúz odstránime všetky šupky a skontrolujeme ich zdravotný stav. Každý kus, na ktorom je hnilobné ložisko, vyradíme, inak by sme pôdu zamorili hubovou chorobou.

Pred sadením sa odporúča  hľuzy namočiť do dezinfekčného roztoku na báze medi, ale rovnako nám poslúži roztok hypermangánu ( 1g na 3l vody), v ktorom ich ponecháme 12-24 hodín. Potom hľuzy umiestnime na vzdušné miesto, aby vyschli. Ak chceme výsadbu urýchliť, ešte mokré hľuzy dáme na 2-3 dni do igelitového vrecúška, čo podporí rast korienkov. Výsadbu gladiol je vhodné rozdeliť na celý mesiac, aby kvitli postupne. 
 
Výsadba 
Hľuzy dáme do pôdy až v čase, keď už klíčiace rastlinky neohrozia jarné mrazy. Hľuzy sadíme do riadkov širokých 20-30cm na vzdialenosť 10-15cm. Hĺbku volíme 7-12cm podľa druhu pôdy, čím sledujeme, aby rastliny boli dobre ukotvené a v čase nasadenia kvetov sa nenakláňali, lebo výsledkom je pokrivená byľ.
 
Ošetrenie porastu
Počas roka rastliny posilňujeme tekutým hnojivom, prípadne priemyselným viaczložkovým hnojivom. Počas vegetácie by sme nemali zabudnúť ani na chemickú ochranu nadzemnej časti proti cicajúcemu hmyzu (vošky, strapka mečíková) a príznakom chorôb, ktoré sa prejavujú deformovaním, žltnutím alebo zasychaním listov i klasov. Postreky môžeme opakovať každé 2-3 týždne až do začiatku rozkvitnutia.

Samozrejmosťou je okopávanie a polievanie porastu.
 
Zber hľúz
Hľuza dozrieva až po odrezaní kvetu, preto na rastline ponecháme maximálny počet listov a staráme sa o ňu ešte 4-6 týždňov. So zberom hľúz začíname v septembri až októbri, keď rastliny začínajú žltnúť alebo vädnúť. Ak nastanú jesenné dažde, zber urýchlime. 
 
Príprava na uskladnenie 
Pred zberom listovú hmotu zrežeme tesne nad povrchom pôdy, aby sme zamedzili presunu strapiek k hľuzám, na ktorých zvyčajne prezimujú. Potom ich očistíme od zeme, prípadne od malých hľúz a uložíme na suché miesto. Po uschnutí z nich odstránime celý koreňový systém spolu so starou hľuzou a dočistíme.
Takýto materiál potom skladujeme do jari na suchom, chladnom (2-10st.) a vetrateľnom priestore.

Občas skontrolujeme zdravotný stav hľúz a podľa potreby riešime situáciu.