Larvy tipulovitých
Larvy tipulovitých
Larvy poškodzujú trávnik požieraním koreňov rastlín trávnika.
Dospelé jedince sa liahnu z kukiel v júli-auguste a kladú 200-300 vajíčok na listy tráv. Larvy ( cca 2,5 cm)sú spočiatku biele a postupne ako dospievajú sa sfarbujú do hneda. Vyliahnu za cca 2 týždne a začínajú požierať korene rôznych rastlín, čo môže pokračovať až do jari. Aktívne sú hlavne v pôde , avšak za vlhkých pdmienkok vyliezajú k povrchu pôdy a požierajú i listy .Veľké škody spôsobujú hlavne na obilninách a trávnych porastoch. S požieraním prestanú v máji/júni , kedy sa začínajú kukliť v pôde.
Larvy sú veľmi citlivé na sucho a neprežijú na slnku.
Poškodenie trávnika sa prejaví už na jeseň, ale hlavne na jar, keď larvy dospievajú. V mieste poškodenia trávnika resp. poškodenia koreňov trávnik žltne , listy sú tenšie , slabšie. Rastliny môžu byť ľahko vytiahnuté a nemajú korene. Výrazné poškodenie sa prejaví, keď bola mierna a vlhká zima.
Sekundárne poškodenie nastáva vtákmi a živočíchmi, ktoré sa živia larvami a tieto vyhrabávajú z pôdy.
Ochrana:
Pri slabom napadnutí rastliny sú schopné samoregenerácie avšak pri silnom napadnutí - cca 25-30 lariev na m2 - je účinný zásah proti larvám (nie dospelým jedincom) insekticídmi s účinnou látkou chlorpyrifos príp. diazinon. Na trhu sú i biologické prípravky , ktoré parazitujú na larvách a tým ich hubia (Stenernema spp). Postrek vykonáme na jeseň, kedy sú mladé larvy citlivejšie.
Pri zaznamenaní výskytu lariev udržujeme napadnuté miesta vlhké, aby nedošlo k vysychaniu rastlín vplyvom slabého koreňového systému.