Palušková hniloba
Lat.:Typhula incarnata, Typhula ishikariensis
Symptómy:
Prejavujú sa hlavne po roztopení snehu v jarnom období. Rastliny odumierajú na rôzne veľkej ploche , kruhovitého, elypsovitého alebo nepravidelného tvaru. Sú hnedavej farby majú „ papierovitú štruktúru" . Odumreté rastliny sú často pokryté mycéliom huby belavej až sivastej farby. Typické pre túto chorobu (a rozdielne oproti plesni snežnej) sú drobné skleróciá svetlej neskôr tmavej farby.
Sklerócia sú malé, tvrdé telieska, ktoré chránia huby pre suchom, teplom.... Majú veľkosť hlavičky špendlíka. Je ich možné nájsť v odumretom trávniku, ale až po 3-5 mesačnom období chladu teda na jar. Skleróciá sú infekcie schopné 2 roky.
Ako identifikovať poddruhy plesni snežnej?
Pleseň sivá spôsobená hubou Typhula ishikariensis vytvára skleróciá čiernej farby menšie ako 2 mm, ktoré je možné nájsť v mycéliách.
Pleseň sivá spôsobená hubou Typhula incarnata vytvára skleróciá červenočiernej farby , ktoré môžu byť veľké až do 5 mm a je ich možné nájsť skôr v korunke alebo koreňoch. Preto napadnutie a poškodenie trávnika týmto poddruhom je nebezpečnejšie, nakoľko môže prísť k poškodeniu korunky a odumretiu trávnika.
Rizikové faktory:
Nadbytok organickej hmoty, sneh na nezamrznutej poraste , dlhotrvajúca snehová prikrývka , neprevzdušnený pôdny profil, príliš vysoká hladina hnojenia dusíkom na jeseň, nedostatočná výživa draslíkom na jeseň.
Vývoj a šírenie:
Pôvodca choroby prečká vo forme sklerócii na odumretých zvyškoch. Za optimálnych podmienok (10- 18 ° C ), sklerócie vyklíčia a vytvoria mycélium neskôr bazidiospory a ešte pod snehovou prikrývkou infikujú listy a dochádza k šíreniu choroby. Pôvodca hynie pri nástupe vyšších teplôt, kedy uschne. Choroba sa prenáša pohybom osôb a technikou používanou na ošetrenie trávnika.
Ochrana:
Oba patogény prezimujú v organickej hmote a preto podstatný rizikový faktor je nadbytok organickej hmoty v pôde resp. vysoká vrstva plsti . K rýchlemu rozvoju dochádza ak napadne sneh na nezamrznutú pôdu resp. porast. Ďalším rizikovým faktorom je dlhotrvajúca snehová prikrývka , neprevzdušnený pôdny profil, príliš vysoká hladina hnojenia dusíkom na jeseň, nedostatočná výživa draslíkom na jeseň. Choroba sa prenáša pohybom osôb a technikou používanou na ošetrenie trávnika.
V prípade silného napadnutia ošetriť fungicídom s účinnou látkou carbendazim + prochloraz, iprodion. V prípade silného napadnutia urobiť dosev prázdnych miest.
Odporúča sa preventívne ošetrenie na jeseň s prípravkom s účinnou látkou azoxystrobin.