Dizajn závlahového systému

Závlahový systém na golfovom ihrisku.

  Pohovorím o systéme závlah na golfovom ihrisku, z trochu iného pohľadu tak ,aby investori, prevádzkovatelia, niektorí začínajúci greenkeperi, alebo i hráči mali možnosť nahliadnuť do problematiky zavlažovacieho systému z pohľadu závlahárskej mentality.
Zavlažovací systém je určite oblasť, ktorá má podiel na tom, že team greenkeperov môže byť pri pestovaní trávnikov úspešný alebo nie. Veľmi si vážim ich prácu a chcem, aby vznikol dialóg zainteresovaných. Možno to bude mať efekt, na konci ktorého nebude závlaha považovaná za nutné zlo, ktoré prináša len problémy a „žerie peniaze“.
 Stručne popíšem zavlažovací systém na golfovom ihrisku a možno sa mi podarí vyprovokovať Vaše odborné, či laické zamyslenie nad témou. Pre názornosť, porovnám golfové ihrisko k ľudskému telu (odborníkom odporúčam nasledujúci odsek preskočiť).
  Jamka sa začína  odpaliskom, to je noha nášho pomysleného golfového tela, ktorá posiela -vykopne loptičku do hry a to tak, aby zasiahla tie naj sexy miesta na „Fairway“, teda na tele jamky na ceste k cieľu ku Greenu, kde sa hráč snaží pobozkať loptičkou najatraktívnejšie miesto, teda jamku samotnú. To všetko je pre bežného pozorovateľa notoricky známe. Avšak toto golfové telo má aj svoje srdce, čo je čerpacia stanica dodávajúca vodu do ciev, ktorými sú plastové rúry prechádzajúce pod všetkými časťami ihriska a privádzajúcimi vodu do postrekovačov, ktoré zaisťujú dostatok vlahy pokožke ihriska, teda trávnikom. Celé golfové telo má i svoj mozog. Závlahový systém je riadený počítačom, ktorý kontroluje a  riadi chod „čerpačky“, spúšťa postrekovače, reguluje prietoky v jednotlivých vetvách „cievneho systému“, spúšťa programy závlah podľa potrieb greenkeperov, vyhodnocuje aktuálne počasie ,vlhkosť pôdy  atd. To celé sa deje pomocou nervového systému, teda pomocou veľkého množstva komunikačných káblov, ktoré sú takisto zakopané v zemi.
 Pri stavbe golfového ihriska sa postupuje ruka v ruke s „šejpovaním“ (tvarovaním), stavbou drenáží, so stavbou závlahy a s výsevom plôch. Musím konštatovať, že ani najlepší plán návrhu závlah sa nedá pri realizácii  dodržovať na sto percent. Čo je na papieri, je jedna stránka, ale realita  ukáže, že miestne podmienky či tvarovanie ihriska, atď. požaduje korekciu umiestnenia postrekovačov a ďalších častí systému. Je ideálne, ak skúsený závlahár vyznačí miesta pre postrekovače a na stavbe je už zamestnaný hlavný greenkeper, ktorý prevedie spolu s hlavným staviteľom korekciu, alebo odsúhlasenie týchto miest. Prihliadať treba k typu postrekovačov, k trajektórii a k dĺžke dostreku daného typu postrekovača, k prostrediu okolo  zamýšľaného postrekovača, k sile vetra, ktorý nám ovplyvní prácu postrekovača, k samotnej hre, atď.
 Projektant môže len čiastočne vystihnúť  vývoj prúdenia vetra, ktorý môže po „šejpingu“ a zásahoch do okolitej  vegetácie pri stavbe zásadne zmeniť svoj smer a silu. Tu je cennejšia  informácia od starousadlíkov, ako vízia projektanta závlah.
Veľmi citlivo je potrebné určiť miesta pre Satelity, ktoré ako jediné zo systému nie sú zakopané v zemi, ale naopak čnia asi 120cm nad zem. Nevhodne umiestnené kocky Satelitov Vám môžu pokaziť dojem z inak krásnej jamky .
Ďalšia je napr. problematika vedenia potrubia na ihrisku. Môžete položiť napr. rozvody pre Green do jeho „kufra“, čo považujem za barbarstvo, lebo môžete viezť vedenie tesne po obvode Greenu (veľmi často používané),alebo môžete okruh viezť až 15m od Greenu a ku každému postrekovaču je inštalovaná samostatná vetva. Nevýhoda posledného riešenia: „je to drahé“.  Výhody však poznáte pri rekonštrukcii Greenu, alebo pri havárii či probléme zavlažovacieho systému. Nehovorí sa to ľahko, ale závlahy sa občas kazia, rovnako ako  i drahé autá majú svoje servisy.Prečo asi? Je to technika! Takže späť, "je to drahé",ale pri problémoch je poškodenie oveľa drahšieho greenu ďaleko menšie, než je úspora peňazí na konštrukčne lacnejšom dizajne závlah.
Slovo z mojej strany, k investorom, je v takomto duchu, dajte si pozor na maximalistické sľuby firiem usilujúcich sa o zákazku na Vašej stavbe, ktoré Vám budú pod Vašim finančným tlakom sľubovať, že sa počet postrekovačov nenavýšia a že postrekovače budú vždy striekať v maximálnom dostreku, ktorý udáva výrobca. Nie je to tak, nenechajte sa zmiasť lacným riešením.  Systém môže i pri optimálnom rozmiestnení „head to head“ mať slabé miesta z dôvodov tu predložených.  Zvažujte nie len cenu, ale i počet postrekovačov, umiestnenie ventilov v systéme, celkovú dobu potrebnú na závlahu Vášho ihriska, logiku zavlažovaných miest, možnosti čerpacej stanice a dimenzovanie potrubia, kvalitu spojov na potrubí atď.
 Dochádza tak paradoxne k situáciám, že investor v záujmu zraziť cenu, uverí, že postrekovače budú striekať neúmerne ďaleko a za jeho chybné rozhodnutie je potom bitý hlavný greenkeper, pretože postrekovač nepracuje na ihrisku rovnako ako v laboratórnych podmienkach u výrobcu. Závlahárska firma je z mimo, pretože má v zmluve podpis na to, že postrekovače budú od seba napr. 28m, čo súhlasí s reklamnými informáciami od výrobcu. Precitnutie z reklamného ošiaľu však môže byť kruté.
  Keď investor zavrhne na greenoch systém rozmiestnenia „back to back“ ,tak greenkeper bojuje s blatom okolo greenu, alebo naopak so suchým greenom. A dôvod: pri rozhodovaní nikto nepočúval, že green má iné požiadavky na zavlažovací režim než okolie greenu. Riešenie samozrejme existuje, ale doinštalovanie postrekovačov je vždy drahšie a tiež sa môže stať, že poddimenzovaný systém neumožní 100% -nú nápravu týchto chýb.
Zlé pozície mechanických ventilov, alebo ich nedostatok, Vám môže spôsobiť, že pokiaľ vypnete čerpadlá a  klesne tlak v potrubí, tak Vám odplaví časť jamky, pretože nejaký „laik“ prekopal potrubie a  ventil bol z úsporných dôvodov tak ďaleko (alebo nebol vôbec), že pokiaľ k nemu „laik“ dobehol, tak už bolo neskoro. Tiež zistil, že nemá pri sebe kľúč na ventily a keď ventil po dvadsiatich minútach zastavil, tak grenkeperi s hrôzou zistili, že ventil nie je len na zastavenie jednej jamky, ale celej časti ihriska a budete mať plnú hlavu starostí ako zavlažovať túto veľkú plochu ručne, než sa to opraví.Podobná situácia je na pripojení hydrantov. Na prvý pohľad sa zdá zbytočné umiestňovať pod hydrant  mechanický ventil. Ale to len do chvíle, keď treba jedno z týchto pripojovacích miest opraviť, alebo vyčistiť. Vždy to vyžaduje nepopulárne vypúšťanie tlaku minimálne z časti systému. Ak ste nešetrili na jedno cólovom guľovom ventile, tak máte vyhraté. Ventil sa jednoducho zavrie a Vy môžete opravovať a opravovať ..., ako dlho budete chcieť. „Mercedes si tiež nikto nekupuje bez bŕzd!“
 Chápem, že greenkeperi sú nešťastní z takýchto problémov nemajú inú možnosť len prehodiť horúci zemiak na „fušerov“ závlahárov. Napadá ma, ako často sa na stavbách, ktoré som absolvoval, poškrtal závlahárov úmysel, pretože bolo treba šetriť a investor povedal: „už ani jeden postrekovač na viac (a o ventile ani nehovorím)!“
Je určite zlé, ak závlahári nevysvetlia greenkeperom, že  postrekovače majú niekoľko sád trysiek, že je možné meniť trajektóriu na niektorých postrekovačoch atď., atď. Ďalším extrémom je, ak vyškolený greenkeper pre servis a obsluhu závlah je za trest prevelený k „lopate“ a jeho nevyškolený kolega potom pri čistení postrekovačov na „Greene“ otočí stredy na postrekovačoch tak, že pri spustení programu zavlažujúceho „Surround“ strieka voda na Green a opačne. Obľúbený žartovný kúsok , ktorý máme radi, je, keď niekto rozladí nastavenie elektro ventilov. Potom strieka voda celú noc, alebo vôbec. Hádajte, komu zostane Čierny Peter.
Ak spomeniem počítač, vybaví sa mi jeden krásny príklad využitia programov na ihrisku. Počul som o greenkeperovi, ktorý má v počítači okolo 1200 programov, ktoré si vytvoril pre jednotlivé časti ihriska. To je nádhera.
 Greenkeper si môže naladiť dva susediace postrekovače a to tak, že im prideľuje rozdielne časy postrekovania, pretože jeden z nich strieka vodu napríklad na plochu, ktorá je v tieni. Takto, ale aj inak sa dá veľmi účinne skrátiť doba závlahy, ale hlavne ušetriť veľa vody. A tá je dnes drahá.
Nemalo by sa zabúdať na meranie vlhkosti pôdy. Nové systémy riadenia závlah umožňujú inštaláciu senzorov priamo do pôdy a informácie vie softvér spracovať pre zrak greenkepera. V lacnejšie forme získavania údajov o vlhkosti pôdy stretávame na ihrisku chlapíka s vlhkomerom a zápisníkom v ruke. Alebo ste nikoho takého ešte nevideli ..?
Takže samozrejmosťou by mali byť diferencované sezónne a miestne zavlažovacie programy, ktoré nestriekajú vodu pánubohu do okien.
Týmto narážam na pravidelné školenie greenkeperov. Možno by sa majiteľovi oplatilo raz za rok zaplatiť kvalitné školenie okolo závlah a potom ušetriť za škody na ihrisku, systéme, alebo vode. Lenže!!! NIE SÚ PENIAZE!!!
Všetci máme sofistikovaný mobilný telefón, ale vrátane mňa, využívame len niektoré z mnohých ponúkaných funkcií. Ale je to naša voľba. V prípade závlah je ale hriechom, nemať naštudovaný celý softwér a nevyužívať jeho informácie týkajúce sa napr. spotreby vody atď.  Je chybou, neprejsť si vlastné ihrisko a neurobiť si klasifikáciu distribúcie vody pre jednotlivé postrekovače, nezmerať si na postrekovačoch tlakové pomery a potom v počítači selektovať a definovať pozíciu po pozícii z tohto hľadiska.
Donútiť počítač, aby postrekovače pracovali proporcionálne na rôznych častiach ihriska, to je predsa práca závlahárov. Chyba! Tí urobili len prvé nastavenie systému na základe výpočtov. Vaše skúsenosti a pochopenie hydraulického systému Vášho ihriska, Vám môže pomôcť, možno i trochu "oklamať" počítač, tak, že sa Vám nezdvihnú postrekovače na jednej jamke všetky naraz a na vedľajších nič. Potom sa vyhnete možnosti nedostatočného tlaku na tejto jamke a doba takejto  zálievky sa nepredlžuje.
Určite viete, že sa do zálievky dá pridávať, pomocou injektoru dezinfekcia proti riasam a iné chemikálie i hnojivá. Viete, že vodu možno kvalitne filtrovať (filtre je treba čistiť) a tiež likvidovať mikroorganizmy pomocou UV lampy v čerpacom systéme. Námetov ako využiť systém závlah na 100% je veľa.
Nikdy nie je nič ideálne a tak bojujeme všetci. Chlapi greekeperi majú plné ruky práce a nepáči sa im, keď závlahy nepracujú tak ako  potrebujú, my závlahári si myslíme, že greenkeper nepočúval, keď sme ho učili meniť postrekovač, alebo zostavovať zavlažovací program .Investor sa snaží ušetriť na všetkom a všetkých, prevádzkar sa rozčuľuje prečo je tam či tam suchý trávnik a prečo platí toľko  za vodu. Hráči sú zhovievaví, alebo naopak prezentujú, ako oni hrali v Kalifornii, a ako to tam bolo všetko naj…!!!
Viem, že som trochu pichol do osieho hniezda a že Vy mi viete vymenovať milión príkladov, prečo platí porekadlo: „ Irrigation = irritation“ a budem s Vami v mnohých prípadoch súhlasiť. Ale nebolo mojim cieľom nikoho vyzdvihnúť či pohaniť. Či sa mi podarilo primäť Vás k zamysleniu nad závlahami z hľadiska správneho projektu, rozumného investovania do niektorých častí, ktoré ste doteraz považovali za zbytočné, z hľadiska správneho naladenia a využívania systému, TAK SOM TIETO RIADKY nepísal ZBYTOČNE A VY STE nestratili ČAS ICH ČÍTANÍM.




 

vedúci oddelenia výstavby projektov
Engo s.r.o.
Mgr. Miroslav Šigut