Lat.: Pythium aphanidermatum, Pythium ultimum

Symptómy:

Prvé príznaky sa objavujú za teplého, vlhkého počasia,ak sú listy vlhké min. 12  hodín. Prvé príznaky sú tmavo-zelené , vodou nasiaknuté škvrny, okrúhleho alebo nepravidelného tvaru. Škvrny sa môžu spájať a zapríčiniť vážne poškodenie trávnika.
Neprehliadnuteľné je biele mycélium, ktoré sa tvorí na napadnutých rastlinách, hlavne počas noci a počas vlhkého počasia. Ak pretrvávajú priaznivé podmienky pre rozvoj choroby, patogén môže poškodiť veľkú časť trávnika.

Rizikové faktory:
Náchýlnejší na napadnutie patogénom je mätonoh. Rizikové sú plochy s nefunkčnou drenážou, ílovité pôdy, ktoré dlho držia vodu.

Vývoj a šírenie:

Pôvodca choroby prezimuje na rastlinných zvyškoch. K rozvoju potrebuje vlhké podmienky a spóry sa rozširujú hlavne vodou príp. znečisteným náradím.

Ochrana:

Vyrovnaná výživa, pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika, optimálne zavlažovanie ( nezavlažovať príliš veľa). Odstraňovanie plste ako zdroja možnej nákazy.

V prípade silného napadnutia ošetriť fungicídom s účinnou látkou propamorarb, mefenoxam. V prípade silného napadnutia urobiť dosev prázdnych miest.